رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران‌نفر از بسیجیان سراسر کشور: جوانان مؤمن با نابود کردن داعش امریکای مستکبر را به زانو درآوردند

پاکدشت در برزخ انتخابات شورای شهر

دیوان عالی آمریکا فروش آثار باستانی ایران را بررسی می‌کند

دشمنی استکبار با ملت ایران است

وعده ای که محقق نشد/ گوشه ای از پاکدشت که هنوزآب شیرین وجود ندارد

انتقال اررزش ها با مفاهیم اثر گذار کافی نیست

مکارم‌شیرازی: بسیج باید در تمام مسائل حضور فعال داشته باشد/یزدی: منشور حقوق شهروندی «تبلیغات انتخاباتی» است/ نوری‌همدانی: سردار غیب‌پرور فردی متعهد و انقلابی است

جشن شب یلدا با حضور هنرمندان ، نویسندگان و شاعران شهرستان پیشوا برگزار می شود

نظریه پردازی ملزم به داشتن تخصص و دانش

جديداً چقدر استاد زياد شده!

جلسه شورای اجرایی جمعیت هلال احمرپاکدشت

يك اتفاق جالب رسانه ايي / بطور همزمان دو عليزاده ميهمان در دو شبكه تلويزيوني

کد خبر: 7294 | تاریخ انتشار: ۸:۵۶:۴۶ - سه شنبه ۱۲ مرد ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

وجدان به معناي يافتن است/ خداوند وجدان را در نهاد هر انساني قرار داد

photo_2016-08-02_08-54-33واژه ” وجدان ” را بسيار شنيده اييم اما ممكن است كمتر به مفهوم آن توجه كرده باشيم . وجدان به معناي يافتن است . در قرآن نيز كلمه ” تَجِدُ ” از ماده وجدان به همين معناي يافتن مي باشد .

خداوند وجدان را در نهاد هر انساني قرار داد تا در باطن بتواند حق و باطل را بازشناسد

و واقعاً هم در روزگار غُبار آلود ما نيز اگر وجداني برايمان باقي مانده باشد و به آن مراجعه كنيم مي توان تشخيص داد كه كدام تفكر ، خط ، جبهه ، جريان ، آدم و مسير حق است و كدام باطل ! كافيست كمي درنگ كنيم و ببينيم كه مبناي آنها چيست و كداميك به خواست خداوند نزديك است . اين بدين معناست كه ما بايد ابتدا خواست خدا را بدانيم !!! والاّ …

و اين دانستن مرهون مطالعه است به ويژه همين قرآني كه مي دانيم مهم و مقدّس است اما متاسفانه با آن أُنس نداريم !
به عبارت ديگر عدم أُنس با آموزه هاي ديني موجب آسيب ديدن وجدان ما مي شود و امان از انساني كه ديگر وجدان شاخصي نداشته باشد ! كه سرنوشت حتمي او بدبختي خواهد بود .

امام صادق ع مي فرمايد :

هنگامي كه مُرده در قبر گذارده مي شود ، شخصي در برابر او نمايان مي گردد و به او مي گويد : اي انسان ! ما سه چيز بوديم ؛ يكي رزق تو كه با پايان عمرت قطع شد و ديگري خانواده ات كه تو را گذاشتند و رفتند و من كه عمل تو هستم و با تو مانده ام ؛ ولي در نظر تو كم ارزش تر از آن دو بودم !

به نظرم اگر فقط به همان لحظه كه خانواده ما را در قبر تنها مي گذارند و مي روند درنگ كنيم ، بيشتر به ترميم وجدانمان همت خواهيم كرد ! افسوس كه … مي شنويم اما در عمل خبري نيست !

اگر وجداني بود ، رشوه ، هرزگي ، دروغ ، شرابخواري ، ظلم به ديگران و جنايتي ميان آدميان و … نبود! مشكل اين آست كه هرگز به لحظه ايي كه خانواده مان تنهايمان مي گذارند و مي روند توجهي نمي كنيم ! چون … خيلي تلخ و سخت است پس راحت تر اينكه اصلاً تصورش را هم نكنيم ! و بگوييم ؛ منظور من نيستم !!!
اميدوارم همه ما با وجداني استوار ، عاقبت به خير شويم

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کانال تلگرام راقبون اشتراک گذاری در فیس بوک

ارسال نظر


آخرین اخبار